Na pitanje čemu služi šaka, većina bi rekla da nam služi da njome nešto radimo.Veliki broj istraživanja u oblasti neurologije dokazuje da je razvoj funkcije šake u direktnoj vezi sa razvojem inteligencije, kao i razvojem govora. Razvoj mozga još intrauterino omogućava bebi da koristi svoju šaku, pa tako možemo, zahvaljujući savremenoj dijagnostici videti da beba još u maminom stomaku sisa palac ili dodiruje svoje lice. Tako npr. u prvim mesecima života bebe pokreću svoje ruke, ali još uvek nemaju funkciju hvatanja. Izmedju 4. i 5. meseca će prvi put svesno početi da hvataju igračku , dok će sa 6-7 meseci moći da prebacuju igračke iz jedne ruke u drugu. Ovo manipulisanje predmetima ujedno omogućava i koordinaciju ruka –oko. Bebe ispituju predmete dodirom, stavljanjem u usta, vidom…tako i primaju nove informacije i uče o svetu oko sebe. U periodu izmedju 12. i 15 meseci bebe počinju da koriste šaku i ruke, počinju da traže, kao i da rade. Sada vole da otvaraju/zatvaraju fioke, prazne i vraćaju stvari unutra, sipaju pesak u koficu i prosipaju, pokušavaju da se svuku/obuku.
Kako se definiše fina motorika?
Ove svakodnevne aktivnosti šake i ruke se definišu kao fina motorika,tj. kao niz pokreta kostiju, zglobova, mišića šake, radi izvođenja malih, preciznih pokreta koje mi odrasli izvodimo sa lakoćom, a koje deca od rođenja pa do predškolske dobi moraju uvežbavati kroz zabavne aktivnosti . Fina motorika je usko vezana uz koordinaciju oko-ruka( mogućnosti da ruka i prsti pravilno izvrše zadatak koji smo videli okom ). Razvoj fine motorike započinje tzv.pincetnim hvatom, kada je dete u stanju da uzme sitnije predmete kažiprstom i palcem, a ne celim dlanom. Ovaj hvat se uglavnom javlja na uzrastu od 9. do 12.meseca.
Aktivnosti za razvoj fine motorike
Deca upravo najbolje uče kroz igru. Što su dečiji prstići aktivniji, to je većii govorni, intelektualni, emocionalni razvoj deteta. Roditelji bi trebalo da iskoriste vreme, kao i terapeuti, da sprovode razvojne aktivnosti koje ce stimulisati razvoj motorike. Nedovoljna razvijenost svih pomentih radnji otežava ili onemogućava detetu da ovlada veštinama jedenja, držanja kašike, samostalnog oblačenja a kasnije i veštinama pisanja. Šta je sve korisno za razvoj prstića?
Igra sa slamčicama
Ovo je igra koja se može organizovati kod kuće, potrebno vam je samo nekoliko slamčica, makaze i pertle ili mozda tanji konac. Slamčice se iseku na vise manjih slamčica i igra može da počne. Cilj je da dete naniže što više njih na isti konopac ili pertlu. U početku će to mališanima ići malo teže, ali kako vreme bude odmicalo , postaće spretniji. Ovo je vežba koja zahteva spretnost i preciznost. Nešto starija deca mogu da nižu po bojama ( zada im se niz boja koji moraju da prate). Osim savladavanja boja, uz pomoć ove vežbice mogu se učiti i brojevi.